Wybór odpowiednich oprawek dla dziecka nie jest prosty. Powszechnie uważa się, że dziecko nie ma sprecyzowanych oczekiwań co do wyglądu oprawek i często rodzice dokonują wyboru za dziecko. Nie jest to właściwe postępowanie - przy wyborze okularów niezwykle ważna jest  aprobata zakupu przez dziecko. Dzieci cechujące się dużą aktywnością ruchową lub czynnie uprawiające sport, powinny nosić oprawy ze specjalnie ukształtowanym elastycznym zausznikiem, który, zachodząc za ucho, zapobiega spadaniu okularów. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest, aby okulary nie zawężały pola widzenia. Nie mogą więc być zbyt małe, a po założeniu oprawek każde oko było mniej więcej w środku oprawy. Oprawy wybierane dla dzieci powinny być bardzo dobrej jakości i solidnie  wykonane. Dziecko na pewno nie będzie dbało o okulary tak, jak dorosła osoba, więc dziecięce oprawy będą narażone na większą ilość urazów. Tanie, kiepskiej jakości oprawy bardzo szybko ulegną zniszczeniu, co spowoduje konieczność zakupu  nowych okularów.

Dzieci jednoroczne potrzebują najmniejszych modeli opraw, które ze względu na bezpieczeństwo dziecka są pełne i wykonane z tworzyw sztucznych lub metali. Bardzo istotne jest, aby zausznik posiadał możliwość regulacji długości. W przypadku opraw wykonanych z metali, zazwyczaj na całej długości zausznika nasunięta jest osłona z plastiku. Takie rozwiązanie umożliwia skrócenie zausznika na odpowiednią długość bez utraty estetyki okularów. Istnieje również możliwość dowolnej regulacji podnosków oraz ich wymiany na różne wielkości. Najlepiej sprawdzają się podnoski zespolone, dzięki czemu cały ciężar okularów rozkłada się na większą powierzchnię nosa. Natomiast w przypadku opraw wykonanych z tworzyw sztucznych, wszelkie regulacje są ograniczone, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na to, aby oprawa nigdzie nie uciskała i by miała odpowiednią długość zausznika.

U dzieci w tym wieku najczęściej koryguje się nadwzroczność, a więc do bardzo małej oprawy musimy zamontować soczewki plusowe nawet o znacznej korekcji. Jedyną godną polecenia soczewką jest soczewka organiczna, która ze względu na swoje właściwości fizyczne jest lekka i, co bardzo ważne, bezpieczna dla dziecka. Ponieważ najczęściej moce okularów dla dzieci są dodatnie (plusy), często o dużej mocy, warto wybrać cieńsze soczewki okularowe o mniejszej niż dla dorosłych średnicy lub nowoczesne soczewki asferyczne. Soczewki asferyczne są cieńsze, lżejsze i bardziej płaskie w porównaniu do tradycyjnych sferycznych soczewek okularowych. Co najważniejsze, te pożądane cechy osiągnięto przy zachowaniu doskonałych właściwości. Oczywiście wszystkie soczewki okularowe powinny mieć dobrze utwardzone obie powierzchnie, aby zapobiec porysowaniu szkieł. Dobre utwardzenie obu powierzchni jest w dziecięcych okularach niezmiernie istotne. Dziecko mniej dba o okulary, a więc w  przypadku złej jakości utwardzenia lub utwardzenia tylko jednej powierzchni, szybko doprowadzi do porysowania szkieł, co spowoduje gorsze widzenie.  Godne polecenia są także soczewki z poliwęglanu (np. firmy Essilor: Airwear Junior supra, Airwear Junior trio clean). Są to soczewki o bardzo dużej odporności na uderzenia oraz zarysowania w przypadku obustronnego utwardzenia, a dodatkowo cieńsze i lżejsze od zwykłych soczewek organicznych. Dzięki tym właściwościom fizycznym okulary z soczewkami poliwęglanowymi są bezpieczne dla dzieci.    

Noszące okulary dzieci w wieku szkolnym często są narażone ze strony rówieśników na niewybredne komentarze dotyczące ich wyglądu. Okularnik to ktoś pomijany przy zabawach i często żyjący na marginesie klasy. Powoduje to, że dzieci bardzo niechętnie noszą okulary. Producenci opraw, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej grupy klientów, oferują oprawy bardziej kolorowe i w ciekawych kształtach
Natomiast co do soczewek, podobnie jak wyżej należy rekomendować wyłącznie soczewki organiczne. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci zarówno w szkole, jak i w domu sporo czasu spędzają przed monitorem komputerowym, dlatego dobrym wyborem będzie zakup soczewek z powłoką antyrefleksyjną.
Warto więc, aby rodzice przed zakupem okularów zainteresowali się nie tylko oprawami, ale również tym, czy polecane soczewki okularowe są odpowiednie dla ich dziecka. Należy pamiętać, że odpowiednia soczewka okularowa jest znacznie ważniejsza od oprawy.

Dzieci, a okulary przeciwsłoneczne
Uwzględniając także fakt, że ilość ultrafioletu docierającego do powierzchni ziemi jest coraz większa, ochrona oczu dziecka przed tym szkodliwym promieniowaniem staje się coraz bardziej konieczna.  Należy więc zadbać o zakup dla dzieci wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych, o mocnej konstrukcji i walorach estetycznych, wybierając te modele, które posiadają plastikowe soczewki pochłaniające cały zakres promieniowania ultrafioletowego. Wyjazd z dzieckiem w wysokie góry lub nad południowe morza, gdzie ilość szkodliwego promieniowania ultrafioletowego jest znacząco wyższa, nakłada na rodziców wręcz obowiązek zadbania o należytą ochronę przed tym szkodliwym  promieniowaniem.

Dzieci, a soczewki kontaktowe
Stosowanie soczewek kontaktowych w małych wadach wzroku u dzieci nadal jest bardzo kontrowersyjne. Nikt nie ma wątpliwości, że soczewki kontaktowe trzeba stosować u dzieci ze względów medycznych, przykładem jest oko po operacji zaćmy w wieku dziecięcym, duża  różnica pomiędzy wadą wzroku oka prawego i lewego czy też leczenie gorszego widzenia jednego oka. Mniejsze wątpliwości co do stosowania soczewek  kontaktowych u dzieci rodzą się przy wadach wzroku powyżej ośmiu dioptrii. W  pozostałych przypadkach najlepiej zasięgnąć porady specjalisty okulisty, mającego duże doświadczenie w dopasowywaniu soczewek kontaktowych. Bardzo ważna, szczególnie u dzieci, jest odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych i regularne wizyty kontrolne. Nie ma jednak wątpliwości, że dla dzieci powinno wybierać się soczewki kontaktowe o najwyższej jakości,  najlepiej wymieniane co 14-30 dni, o bardzo dużej transmisji tlenu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia opraw dla dzieci oraz odwiedzenia naszych sklepów.