W przypadku problemów ze wzrokiem najczęściej wybieramy się do okulisty, a następnie odwiedzamy kolejne miejsce w celu realizacji wystawionej przez lekarza recepty na okulary. Czasem zapominamy o tym, że istnieje jeszcze jeden podmiot, do którego możemy się zgłosić, gdy źle widzimy z bliska lub daleka – optometrysta. Ta osoba zajmuje się korekcją wad wzroku, co odbywa się poprzez właściwy dobór okularów lub soczewek kontaktowych, a także innymi problemami związanymi z widzeniem.

Wokół tego zawodu narosło kilka mitów, z którymi specjaliści nieustannie walczą. Najważniejszy z nich związany jest z tym, czy optometrysta może badać dzieci. Odpowiedzieć na takie pytanie jest, wbrew krążącym przekazom, twierdząca. Osoba wykonująca ten zawód posiada wszelkie kwalifikacje do sprawowania opieki nad dzieckiem, czyli osobami poniżej 18 roku życia, gdyż na studiach kierunkowych z tego obszaru odbywają się zajęcia z zakresu pediatrii.

Optometrysta – jakie badania wykonuje?

Do zadań wykonywanych przez tego specjalistę zaliczymy przede wszystkim odpowiedni dobór okularów lub soczewek kontaktowych do wady wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność), ale nie są to jedyne obowiązki. Optometrysta zajmuje się również szukaniem innych problemów widzenia - diagnozą zeza (w tym ukrytego, bardzo popularnych wśród dzieci w wieku przedszkolnym), pomiarem ostrości wzroku, potwierdzaniem lub wykluczaniem dysleksji wynikającej z problemów z widzeniem czy szukaniem innych zaburzeń, które mogą stanowić powód skierowania na terapię. Udziela również porad związanych z tym, w jaki sposób można odpowiednio dbać o stan narządów wzroku.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zarówno okulistyczne, jak i optometrystyczne badanie powinno się wykonać każdemu dziecku (najlepiej w momencie, kiedy ukończyło 4 rok życia). Co więcej, bez wątpienia jest ono konieczne w momencie, w którym maluch zaczyna regularnie uczęszczać do szkoły. Odpowiednia diagnoza pod względem wad widzenia daje możliwość reakcji tak szybko jak to możliwe i skorygowania dysleksji wśród najmłodszych pacjentów. Szybka reakcja może przełożyć się na większe możliwości pod względem rozwoju, osiąganie lepszych wyników w nauce oraz poprawę jakości codziennego funkcjonowania.