Soczewki wysokoindeksowe to najlepszy wybór dla osób dla których priorytetem jest atrakcyjny wygląd twarzy i okularów. Ich zredukowana masa i grubość sprawiają, iż nawet przy dużych mocach można czuć się komfortowo i modnie. Wysokoindeksowe organiczne soczewki jednoogniskowe (do dali lub do bliży) to najlepszy wybór dla osób, które pomimo znaczącej wady wzroku chcą posiadać cienkie i lekkie szkła. Podwyższona odporność na uszkodzenia sprawia, iż świetnie nadają się one również do opraw bezramkowych (wierconych, typu patent) i półotwartych (na żyłkę). 

Soczewki wysoko indeksowe są:

  • do 55% bardziej płaskie
  • do 40% cieńsze i lżejsze

od soczewek wykonanych ze standardowego materiału optycznego. Wszystkie soczewki wysoko indeksowe charakteryzują się 100% ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Najlepsze efekty wizualne daje połączenie wysokiego indeksu oraz konstrukcji asferycznej. Tego typu soczewki będą cieńsze i bardziej płaskie od tradycyjnych soczewek sferycznych oraz dodatkowo znacząco poprawią wygląd twarzy i oczu. Przy konstrukcji asferycznej zredukowany zostaje nienaturalny efekt pomniejszenia oczu lub powiększenia oczu, typowy dla soczewek sferycznych o dużych mocach (odpowiednio ujemnych lub dodatnich).

Zwiększanie współczynnika załamania materiału, z którego zostaną wykonane soczewki to nie jedyny sposób na wykonanie pocienienia. W przypadku soczewek dodatnich dobry efekt uzyskamy zmniejszając ich średnicę.

 Soczewka standardowa:

 Soczewka wysokoindeksowa:

Reasumując kupienie soczewek wysokoindedeksowych lub asferycznych musi być poprzedzone odpowiednim doborem opraw okularowych, co w całości gwarantuje efekt cienkich i lekkich okularów.